
Sponsoreret indlæg
I mit skønhedsunivers har Clearasil altid været et mærke af lidt skrappe produkter primært skabt til purunge teenage fyre med meget uren hud og derved aldrig været noget jeg kunne bruge. Derfor var jeg hurtig til at takke ja til at teste deres nye, milde og effektive produkter som ikke kun er til unge drenge, men også mig (og dig måske).
Jeg synes denne rens er genial – det er virkelig smart tænkt med denne dispenser. Bare stik hånden ind under og du får udleveret lige præcis den mængde der skal til for at rense din hud bedst muligt. PerfectaWash har stået i min vindueskarm på badeværelset, så jeg nemt lige har kunnet stikke armen ud efter lidt produkt. Elsker at man ikke skal stå med våde hænder og fedte rundt med skruelåg (som næsten altid ender med at ryge en tur på gulvet), plus at det også er mere hygiejnisk. Der findes to forskellige refiller til PerfectaWash – Superfruit Splash og Soothing Plant Extract. Superfruit Splash dufter rigtig lækker friskt og frutigt, hvor Soothing Plant Extract er mere neutral. Jeg har egentlig været glad for dem begge, men kan godt mærke at Soothing Plant Extract er bedst til mig fordi den er lidt mildere og virker genopbyggende.
Clearasil Wash & Mask + Face Scrub
Jeg studsede lidt over at det ene produkt både var rens OG maske – det tror jeg aldrig jeg har oplevet før. Som rens brugte jeg det på fugtet hud og masserede godt rundt i ansigtet og på halsen – den dufter meget behageligt og føles enormt blød på huden. Efter afrensningen har jeg brugt Face Scrub, som er et skummende peeling. Kornene er i en fornuftig størrelse, så selv de lidt sarte kan være med – dog vil jeg så anbefale ikke at bruge den hver dag, men kun et par gange om ugen. Jeg havde med vilje skippet min vanlige peeling et par gange, så jeg rigtig kunne se hvad denne kunne og jeg blev ret imponeret. Min hud var så fin og blød i flere dage efter. Til sidst tog jeg Wash & Mask igen og brugte på tør hud som maske. Masken virker rensende (indeholder blandt andet kaolin som bliver brugt i mange dybderensende masker), men den føles faktisk også plejende. Huden var i hvert fald både renset og fugtet da jeg vaskede den af igen efter cirka fem minutter.
Clearasil Cleansing Wipes
Nu hvor mange skal på festival, hvor man VED at man får beskidt hud, så er disse faktisk ret gode at tage med sig. De kan både rense skidt, snavs og makeup (dog ikke min vandfaste mascara), plus de fylder ikke meget i tasken. Jeg kunne næppe finde på at have renseservietter som min faste rens (der ville jeg hellere bruge PerfectaWash eller Wash & Mask), men de er fantastiske til at have med på farten til træning, weekendtur eller andet.
Clearasil PerfectaWash koster 130 kroner (refillerne koster 80 kroner og har til 100 vaske), Clearasil Wash & Mask + Face Scrub koster 80 kroner og Cleansing Wipes ligger til 40 kroner.
Konkurrence
Jeg har fået 10 styks PerfectaWash til at give ud til 10 heldige læsere. Det eneste i skal gøre er at svare på hvilke to slags bær der er at finde i PerfectaWash refillen Superfruit Splash? Svaret kan du finde her på Clearasil PerfectaWash sitet i produktguiden. De 10 vindere vil blive offentliggjort d. 7. juni.
55 kommentarer
Anne Sofie
Hindbær og tranebær :-P
Dorte Daugaard
Der er hindbær og tranebær (ekstrakt) i :-)
Jeg smider et lod i puljen :-)
Anne
hindbær og tranebær ekstrakt!!! Må vinde!!
Pernille Aaby Larsen
Den indeholder hindbær og tranebær :) Lyder som en god serie til min unge og urene hud.
Simone
Tranebær og hindbær :) Jeg lægger billet ind her, for selvom man er voksen kan man desværre godt lide af periodevis akne.
birdie
Den indeholder hindbær og tranebær
Lækkert til den urene hud – lige på hagen, hvor er det irriterende at døje med..
Krydser fingre med et lod i puljen. :-)
Claudia
Svaret er: Hindbær og tranebær :)
Gigi Camilla Lund
Svaret på spørgsmålet er: Hindbær og tranebær!
Vil da vildt gerne vinde én af disse præmier, jeg har efter at jeg er flyttet fra “landet” ind til byen fået en noget mere skidt hud end før.
Mette
hindbær og tranebær :-)
Mikkel Rasmussen
Hindbær og Tranebær indeholder den! :-)
Baysen
Hindbær og tranebær :-)
Sophia
Den indeholder hindbær og tranebær :-) Lyder som en god serie til min unge og urene hud! krydser fingre for at være en af de heldige!! :-)
Anna M.
Hindbær og tranebær
Maja Gøl Seligmann
Der er ekstrakter fra hindbær og tranebær (-:
Aman
Den indeholder ekstrakter fra hindbaer og tranebaer, hvilket sikkert giver den dejlig duft.. :) Synes det er super smart, at dispenseren er ‘haandfri’ saa at sige, det burde alle renseprodukter vaere :-)
Mathilde Rosenkrans Jørgensen
De bær som er i den er, hindbær og tranebær ekstrakt. Det lyder vildt sejt, og jeg kunne enormt godt tænke mig at vinde det, da jeg elsker at rense min hud. :-)
Helena Harbo Andersen
Der er hindbær og tranebær ekstrakt i! :-)
Sofie
Tranebær og hindbær! :D
Karina Sylvester
Hindbær og tranebær :)
Eva
Hindbær og tranebær!
Jeg krydser fingre x
Mille
Den indeholder hindbær og trænebær.
De lyder slet ikke så tossede de produkter. Har ellers altid gået langt udenom Clearsil, men det vist været dumt af mig.
Laura
Hindbær og tranebær :)
Tamar Iversholt
hindbær og tranebær :))
Lis V
Hindbær og Tranebær :)
Mia
Hindbær og tranebær :-)
Håber jeg vinder!!
nuria
ih hvor lækkert!
det er hindbær og tranebær :-)
Sabrina
Super fin konkurrence, håber sørme jeg vinder! :-)
Der er hindbær og tranebær ekstrat i, så jeg kunne forstille mig at den dufter super godt! :-)
Anna
Hindbær og tranebær
kirstine t
hindbær og tranebær
Pernille
Det er hindbær og tranbær ekstrakt der er i :)
Nanna
Der er hindbær og tranebær i :)
Elita
Den indeholder hindbær og tranebær ekstrakt :-)
aanholm
det er hindbær og tranebær (ekstrakt) :)
Andrea Paus
Hindbær og tranebær! :D
Mette
Ekstrakt fra hindbær og tranebær :-) :-)
Katrine Lund
Hindbær og tranebær :)
Anne Katrine
Der er hindbær og tranebær i :)
Pernille V
Hindbær og tranebær :-)
Cecilie
svaret må være hindbær og tranebær:)
Lullumut
Ej, hvor lækkert :-) Det er hindbær og tranebær :-)
Jeg har selv en konkurrence kørende til i morgen ;-)
Camilla Petersen
Det er hindbær og tranebær :)
Nina Madsen
PerfectaWash refillen Superfruit Splash indeholder hindbær og tranebær
Reza Ismaili
hindbær og tranebær ekstrakt
Helena
hindbær og tranebær ekstrakt
Christel Johannsen
Der er HINDBÆR og TRANEBÆR ekstrakt i, jeg ville da ikke være bleg for at vinde den!
Sara Nielsen
Der er hindbær og tranebær i ;)
Trine Aagaard
Hindbær og tranebær!
Rikke Neipart
Det er hindbær og tranebær
Behrouz Shoaibi
hindbær og tranebær :)
Sabrina Durakovic
Hindbær og tranebær ekstrakt er der i!
Reeda Ismaili
hindbær og tranebær
Sanne Neipart
Det er hindbær og tranebær :)
Jacob Neipart
Hindbær og tranebær ekstrakt er der i. Deltager gerne på vegne min søster :)
Roya Ismaili
hindbær og tranebær
Mathilde Pedersen
Tranebær og hindbær! :D deeejlige bær!