New in // MAC Fabulousness Collection

mac_luxurious_pink_lip_look_bag

Kollektionen Fabulousness indeholder virkelig mange fine tasker, toilettasker, makeuppunge og paletter, men det som virkelig fangede mit øje var dette lækre leopard-læbe sæt. Både æsken og makeuppungen er et kæmpe hit og produkterne ligeså.

Photobucket

Både læbestiften og lip glossen er i den permanente kollektion så hvis man er vild med en af de to, men ikke har brug for lip liner og pung er der mulighed for at købe dem hver for sig.

Lickable (Cremesheen) er en hot pink læbestift med diskret lilla og pink shimmer. Den kan både være semi-transperent og mere dækkende, men ikke 100% farvemættet. Jeg synes det er en rigtig fin hverdags-pink eller måske en begynder-pink til dem som vil starte blidt ud.

Great Catch (Lip Pencil) er en hot pink lip liner. Farven er lidt mørkere end Lickable – tror måske den minder lidt om Girl About Town læbestiften. Det er en alsidig farve som sagtens ville kunne bruges under langt de fleste pink(-ish) læbestifter (der er jo ingen grund til at have en til hver farve).

Call Me Gorgeous (Cremesheen Glass) er en lidt lysere pink end Lickable – faktisk er den nok lidt mere en mørk lyserød (hvis der er noget som hedder det?). Den er transperant med lidt guld og pink shimmer. Den fungerer rigtig fint alene, men super flot oven på Lickable.

Dette er det perfekte sæt til alle jer som har en svaghed for pink (og leopard print ;) )

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/cabgfx.com/evak/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399