Chanel le Vernis Azuré 657

 photo azure_1_zps7c8e155e.jpg

I går blev jeg informeret om at Chanels sommerkollektion var kommet i butikkerne, så jeg løb (ja, det gjorde jeg faktisk) ned i Magasin for at få fingrene i de nye lakker og en enkelt af de nye farvede mascara.

 photo azure_3_zps13a66b86.jpg

Første køb på banen er den hypede Azuré. Lakken er blågrøn og med et ordentligt skud shimmer (også i grøn og blå) – en gudesmuk farve. Jeg er på ingen måde skuffet og jeg kan sagtens forstå den er blevet kørt så meget op som den er. Hvis man har et ønske om at hoppe med på Azuré bølgen, så er mit gæt at man skal være hurtig på aftrækkeren – der blev solgt 3 (+ de to jeg selv købte) i de fem-ti minutter jeg stod derinde.

 photo azure_4_zps07e78d62.jpg

Jeg har to lag på på billederne og de dækker helt. Dog vil jeg anbefale at man prøver at bruge så få strøg som muligt for at undgå striber, men ellers er den nem at lægge på.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/cabgfx.com/evak/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  1. Guapizimo

    Jeg har stået og kigget på farverne her i Spanien, de er jo utroligt smukke og jeg jeg kan nok ikke lade være med at købe både den blå og grønne ;)

    Svar
    • EvaK

      Gøøøør det ;) Er det ikke også dig som har en svaghed for blå (eller husker jeg forkert)?

      Svar
  2. Teresa Kildelund

    Hehe, dem har du også haft snakket en del om på det sidste. Tillykke med dem :-) Begge farver er super smukke.

    Svar
  3. Christina K

    Tillykke med købet! Super flot – mon Matas har fået dem? De er nok bagud som sædvanlig ;-)

    Svar
    • EvaK

      Godt spørgsmål! Jeg ved det faktisk ikke – underligt nok svinger det jo ret meget med hvem der får hvad og hvornår :-/

      Svar
      • Christina K

        Jeg svingede lige inden om Matas, da jeg var på vej i havecentret.
        Og suk; de har ikke fået dem hjem endnu. “Nej, der er jo lige kommet 4 nye lakker, så sommerfarverne kommer først i uge 26 eller 25” svarede den spidse Matas-dame på min høflige forespørgsel…

        Svar
        • EvaK

          Pyyyha, det er der godt nok lang tid til :( Det er altså mystisk at alle ikke får dem samtidig, det er da uretfærdigt nogle skal vente en hel måned mere end andre.

          Svar
  4. rijaH

    Hahaha det var altså ik min mening at ligefrem få dig til at løbe efter dem :P åh men suk de er pæne!!! Godt jeg har dig <3 kan rigtig godt li azure på dine negle :)

    Svar