NARS Pure Radiant Tinted Moisturizer

 photo nars1_zps54d06afc.jpg

Hvad er det?

Det er en foundation, solfaktor og dagcreme i ét produkt.

Hvad kan den?

Den giver huden en naturlig glød og en let dækning af ujævn pigmentering, samt beskytter mod solen med faktor 30 og tilfører huden fugt.

Hvordan bruger man den?

Efter ansigtet er renset (og eventuelt fugtet med en tonic) bruges den i et let lag på ansigt og hals. Pure Radiant Tinted Moisturizer skal påføres præcis som du ville en dagcreme.

Virker den?

Ja, det synes jeg. Den udligner de forskellige hudtoner, men sørger for at huden stadig ser naturlig ud. Tror ikke jer med meget tør hud (eller meget fugttør hud) vil være så begejstrede for den da den nok vil føles for tør, men alle med kombineret, fedtet og normal hud vil kunne nøjes med denne og stadig få den fugt jeres hud har behov for.

Hvad koster den?

Pure Radiant Tinted Moisturizer koster 290 kroner og kan købes i Sephora

Ville jeg købe den?

Det kunne jeg sagtens forestille mig, selvom den ligger i den dyre ende. Fremover tror jeg dog at et serum indenunder vil være vejen frem, for min hud føltes en lille smule tør sidst på dagen – det var faktisk det eneste minus der var ved den. Jeg kan godt lide følelsen af at dække lidt, men stadig ligne mig selv (og ikke have en maske af foundation på) og det er en god måde at kombinere hudpleje, solfaktor og makeup så man ikke skal stå med tre forskellige produkter de dage hvor det gerne må gå lidt stærkt.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/cabgfx.com/evak/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399