GOSH Smokey Nudes Palette

gosh_smokey_nudes_palette_1

gosh_smokey_nudes_palette_2

Lige da jeg så denne palette fik jeg fnidder. Ikke af selve produktet, men af navnet. Det er som om at ALT skal hedde noget med ‘nude’ lige for tiden og stort set al øjenmakeup der er blendet bare det mindste kaldes ’smokey eyes’. Når så der dumper en palette ind af døren med navnet ‘Smokey Nudes’ får jeg det altså stramt. Og hvad fa’en er smokey nudes egentlig? I mit univers kan det kun være enten eller, ikke både og.

gosh_smokey_nudes_palette_3

Anyways… Smokey Nudes paletten kan helt sikkert hjælpe dig til at kreere nogle gode smokey eyes looks, men er stadig lidt i tvivl om hvor ‘nudes’ delen kommer fra. Der er lyse farver, ja, men de er ikke nude.

gosh_smokey_nudes_palette_4

På trods af det dårlige navn, er paletten faktisk ret fin. Det er helt sikkert de seks mørke farver i midten som tiltaler mig mest. De fire andre er udemærkede, men ville ønske de ikke alle havde været så lyse og at der havde været et par stykker i medium mørke farver. Når det så er sagt synes jeg øjenskyggerne er af ganske glimrende kvalitet og afgiver godt med farve, selv uden en primer under. De drysser heller ikke og virker til at være nemme at tone pænt ud.

gosh_smokey_nudes_palette_swatch

GOSH Smokey Nudes Palette koster 149,95 kroner og kan findes lige her

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/cabgfx.com/evak/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399