Jeg har lidt et had/kærlighedsforhold til matte læbestifter. Det er jo skønt de holder dagen lang, men de er en pestilens når de skal af igen. Hvis jeg bruger almindelig makeupfjerner rykker læbestiften sig ikke meget mere end et par millimeter. Hvis jeg bruger de olieholdige (eller ren olie) er der ofte stadig restfarve – nogle gange både på læber og på huden omkring – plus det hele bliver så pokkers fedtet. Da jeg så for et par måneder siden opdagede at Sephora havde en læbestiftfjerner i deres sortiment, blev jeg selvfølgelig nød til at prøve den.
Ultimate Oil-in-gel Lipstick Remover er en tube med en lille spids åbning, så du nemt kan dosere en lille smule produkt ad gangen. Fordi det er en olie-i-gel opløser den nemt læbestiften uden at huden bliver fedtet. Faktisk er jeg meget imponeret over hvordan læbestifterne nærmest bare smelter af og ikke efterlader det mindste spor af farve. Det er selvfølgelig et trin mere i hele afrensningsprocessen, men personligt synes jeg det er den ekstra umage værd. Jeg sætter pris på at læberne er 100% fri for farve og at jeg hverken er fedtet til af produktet eller har ømme læber fordi jeg skal arbejde hårdt for at få det væk.
Det er måske ikke et nødvendigt produkt hvis du sjældent bruger læbestift, men den er et absolut must-have hvis du som jeg flere gange om ugen benytter de med satin eller mat finish, samt de populære flydende læbefarver.
Sephora Ultimate Oil-in-gel Lipstick Remover koster 45 kroner og kan findes i Sephoras butikker
Én kommentar
Karen Blum
Den skal jeg da også bare prøve!