Hvorfor du skal undgå solarie

De fleste af os elsker sol og sommer. De fleste af os nyder også at få lidt farve, men hvad gør du her i vinteren? Desværre er der stadig rigtig mange som bruger solarie og det så jeg gerne at man holdte op med. Her kommer der nogle gode grunde til at lade være og så også et alternativ.

  • Er du mellem 20-29 år kan éen gang solarie om måneden øge risikoen for hudkræft med op til tre gange.
  • Op mod halvdelen af brugerne udvikler irritation, rødme, kløe og udtørring af huden.
  • Din hud ældes tidligere end normalt.
  • I Danmark er der ingen krav til uddannelse af personale i solarierne eller til inspektion og regulering af UV-strålingen. Derfor kan du ikke være sikker på at få den korrekte vejledning.

 Husk på at når din hud danner melanin (bliver brun), er det et forsvar mod UV-stråling og hver gang du bliver skoldet kommer der en permanent skade på dit DNA.
Men tag ikke bare mit ord for det, kig ind på Sundhedstyrelsens hjemmeside og læs mere.

 Det du kan gøre i stedet, hvis du du meget gerne vil have lidt kulør, er at bruge selvbruner. Det koster mere og tager længere tid, men tilgengæld risikerer du ikke at få hudkræft og farven ser mere naturlig ud. Hvis du vel at mærke bruger en god en af slagsen.

 I Complete Me bruger vi SpraySun til vores behandling The Healthy Tan. Grunden til den er populær, er at du kan tage tøj på en 5-10 minutter efter påføring og farven ser fuldstændig naturlig ud. Det er klart den sundeste og smukkeste tan du vil opleve, uanset om du vil gøre-det-selv eller lade os gøre det for dig.

Skriv en kommentar

Om EvaK

Uddannet kosmetolog med mere end 15 års erfaring i skønhedsbranchen – i både behandlinger og som træner samt skribent. Min mission er, at hjælpe dig til en sundere hud gennem gode rutiner og mere viden om ingredienser og produkter. Vil du have flere tips og tricks, sneak peeks på kommende indlæg, samt eksklusive giveaways, så tilmeld dig mit Beautybrev her.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/cabgfx.com/evak/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399